Sorularınızı ve Geri Bildirimlerinizi Karşılıyoruz. Whatsapp +9 0533 719 77 36

Meme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Miyim?

Ameliyattan sonraki dönemlerde anne olmak isteyen kişilerin, emzirme süreçlerinin bundan nasıl etkileneceği konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor. Meme küçültme operasyonuyla ilgili çeşitli teknikler var.

emzirebilir miyimMeme başını, areola dediğimiz kahverengi dokuyu ve meme ucundaki nipple (meme ucu), duktusları yani o kanalların bağlı olduğu süt verilen bölgeyi taşırken çok dikkat edilmesi lazım. Meme başının yukarı taşınması, operasyonun en önemli kısmıdır.

Meme ucu yeni yerine taşınırken duyusu ve dokusunun korunması lazım. Meme başındaki duyu kaybının oluşması, ameliyatlarımızda istemediğimiz bir durum. Bu durum genelde geçici oluyor ancak kalıcı olduğu da görülmekte. Tabi bu, ameliyatın tekniğine ve cerrahi işlemin yapılış şekline bağlı olarak değişebilir.

Meme başı, ucu taşınırken altındaki kanalların kesilmesi tekniğe bağlı olarak gerekebilir. Emzirebilme ihtimali bu yüzden ameliyat tekniğine bağlıdır. Biz hastalarımıza meme küçültme ameliyatlarından sonra emziremeyebileceğini veya en azından böyle bir risk olduğunu söylüyoruz. Özetle meme büyütme emzirmeye zararlı değildir ancak meme küçültmede emzirme problemleri olabilir.