Sorularınızı ve Geri Bildirimlerinizi Karşılıyoruz. Whatsapp +9 0533 719 77 36
Bekleme Odasına Takılmayın!

Gelmeden Önce Online Kayıt Olun.

Güncel programlarımız, iletişim bilgilerimiz var ve çevrimiçi randevu almanıza olanak sağlıyoruz.

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe kulak, halk arasında belirgin olan kulağa verilen bir isimdir. Aslında kepçe kulak daha nadir rastlanan ve kulak kepçesinin gerçekten bir tasa benzediği durumdur. Kepçe kulak daha doğrusu belirgin kulak deformitesi (şekil bozukluğu) birçok alt tipe sahiptir ve yapılacak cerrahi buna gore kararlaştırılır:

Bunların içinde macrotia (büyük kulak), kulağın arkaya dirsek yapan (anthelix) bölgesinin yetersiz olması, konka denen kulak tabanının derin olması ve kulağın kafa seviyesine göre daha yana doğru açılanmış olması da dahildir. Bu durum, doğuştan kalıtımsal olarak kazanılır ve gelişimsel olarak gözlenir.

Düzeltme ameliyatına “otoplasti” adı verilir ve genellikle lokal anestezi (kulağın etrafına ince iğne kullanarak anestezik madde zerki) uygun bir uyuşturma tekniğidir. Ufak çocuklarda ve uyum problem olan eriştin hastalara genel anestezi verilebilir. Ameliyatta kulak arkasındaki deri kaldırılır ve kıkırdak şekillendirilerek kulak yeni şekline kavuşturulur.

Siz veya Çocuğunuz Bu Ameliyat İçin İdeal Bir Aday Mısınız?

Kepçe kulakta esas problem kişinin bu anatomik farklılığı kabullenememesi veya okullarda “kepçe” diye alay edilmesidir (sosyal kabulsüzlük). Bu nedenle bu bozukluğun düzeltilmesini isteyen yetişkinler ve 6-8 yaş gibi okula başlayan çocuklar ideal ameliyat edilecek hedef zümredirler.

Yetişkin hastalar için kulaktaki bozukluğun rasyonel olarak anlaşılmış olması ve gerçekçi bir kulak şeklinin talep edilmesi durumu ideal hastayı ifade eder.

Sigara ve kan sulandırıcıların kullanımı ameliyat başarısını azaltabilir o yüzden ameliyattan once kesilmelidir (sigara 2 hafta, kan sulandırıcı 1 hafta önce)

Neler Beklenmeli, Nelerden Korkulmalı?

Genellikle bu cerrahi işlem başarılı sonuçlar verir. Aşırı yapışık kulak isteyen hastalara bu durumun anatomic olarak doğal olmadığı anlatılmalı ve buna göre işlem yapılmalıdır.

Ameliyattan sonra kulakta deri altında kan toplanması (hematom) bu ameliyat için en korktuğumuz komplikasyonlardandır. Bu durumda enfeksiyon eklenebilir ve veya hematom yeni kıkırdak oluşumuna sebep olabilir. Bu da kulak şeklini bozar.

Kulak arkasından kesilerek yapılan otoplasti ameliyatında aşırı kabarmış yara izi de bir problemdir (keloid) ve tedavisi güçtür. Bu hastalar ailevi yatkınlığa sahiptirler ve engellenmesi güç bir komplikasyondur.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hasta genelde gece hastanede yatırılmaz ve evine gönderilir. Kulak bandajlanır ve ertesi gün pansuman değiştirilir. Bu pansuman da iki gün daha kalır. Daha sonra kulak kafa bandıyla desteklenir. Bu kafa bandı 15 gün sabah akşam, sonraki 15 gün de geceleri yatarken kullanılır.

Akordiyon İçeriği
YARDIMA İHTİYACINIZ MI VAR?

Hemen Bugün Geri Arama İsteğinde Bulunun!

Genellikle talebinizi takip eden 24 saat içinde sizinle iletişime geçmiş olacağız.