Sorularınızı ve Geri Bildirimlerinizi Karşılıyoruz. Whatsapp +9 0533 719 77 36

Büyüdüm Artık! Burnumu Düzelttirebilir Miyim?

Büyüdüm Artık! Burnumu Düzelttirebilir Miyim?

Yüz gelişimi kişiden kişiye değişse de 16 yaş civarı rinoplasti ameliyatı için uygundur. 18 yaşına kadar veya kişinin gerçekten bağımsız karar alacak bilinç yapısına ulaştığıyla ilgili şüphemiz olduğunda hastamıza eşlik edecek anne veya babanın ilk görüşmede ameliyat kararı alırken bulunmasını istiyoruz ve karar sonrası yaş anlamında reşit olmayan hastalarımızda aslında muhattabımız anne veya baba oluyor.

Aslında genç yaş rinoplasti veya burun estetiği isteyen bireylerde başka bazı dinamiklerin de göz önüne alınması gerekmekte ve ameliyat kararı alınırken dikkatli olunması gerekmekte. Genç yaşta rinoplasti isteyen hastalarımız bazen çevresinden etkilenebiliyor, basit bir burun şekil bozukluğunu aşırı derecede önemseyebiliyor. Bu noktada neredeyse kılı kırk yararak ve ebeveyn hasta doktor üçgeninde görüşerek ameliyatın gerçekten gerekli olup olmadığına karar veriyoruz. Genç kızlar genelde burun uçlarındaki düşüklükten, burun ucundaki ve sırtındaki kalınlıktan şikayetçi olurken erkeklerde ise burun kamburu daha yaygın bir şikayet unsuru olabiliyor.

Gençlere özgü bir diğer önemli nokta ise ameliyat olmuş arkadaşlarının ki gibi burun istemeleri ve bu şekilde olan yaklaşımlar genelde üzüntüyle sonlanabiliyor. buyudum artikBir diğer deyişle gençlerde şekil bozukluğunun ve sonuçta istenen görüntünün objektivizasyonu daha zor olabiliyor. Bu noktada bilinçli bir anne veya babanın desteği daima en önemlisi. Estetik rinoplasti yanında ameliyat kararı alırken daha sağlam ve tıbbi bir sebep olan ve aslında erkeklerde daha çok izlenebilen burun içi eğriliklere bağlı nefes alma problemleri de önemlidir. Estetik plastik cerrahi uzmanı olarak, bu hastalarda daha kolay ameliyat kararı alıyoruz ve burun içi eğrilikle beraber aynı seansta estetik düzeltme de yapıyoruz. Prosedürün estetik işlem kanadı için ise daha once belirttiğim karar alma süreci aynı şekilde işlemeli. 16 yaş altına sadece estetik amaçlı rinoplasti yapmıyoruz.

Çocuk yaş gruplarında, bazen septum deviasyonu dediğimiz çok ciddi orta hat eğriliklerine bağlı nefes alma bozuluklarında sınırlı bir hava yolu açma ameliyatı yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki burun, çocuklarda orta yüz gelişiminde çok önemli bir organdır. Küçük çocuklarda ciddi işlevsel bozuklukları ameliyat edilmeli mi, edilmemeli mi ? Dünyada konunun uzmanları bu konuyu hararetli bir şekilde tartışmakta. Ağır derecede nefes tıkanıklığı yapan burun içi eğrilikleri çocuklarda da düzeltilmeye başlandı ve oldukça iyi sonuçlar alınıyor.